Arı Poleninin Faydası ve Bilinmeyen Yönleri

Arı poleni vücudun ihtiyaç duyduğu hemen hemen tüm besin maddelerini içerir. Polen çok çeşitli besin kaynağı olduğu gibi antibakteriyel özelliği de bulunur. Bu kadar faydalı olmasının nedeni içinde vitamin, mineral, protein, lipitler, enzimler ve yağ asitleri bakımından zengin olmasıdır. Ayrıca arı poleni iltihabı azaltma, bağışıklık sistemini güçlendirme, karaciğeri hastalıklardan koruma, stresi hafifletme hatta alerji semptomlarını bile azaltmada etkili bir silahtır. Arı poleninin faydasını gün geçtikçe daha iyi anlıyoruz.

Arı poleninin faydaları

Arı poleninin faydası saymakla bitmez.

İnflamasyonu azaltır

Arı poleninin faydası biri de vücuttaki inflamasyonu (iltihaplanmayı) azaltmasıdır. Yapılan araştırmalar ile arı poleninin güçlü antienflamatuvar özelliği ile doğal alerji ilacı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca arı poleni kronik alerjiye de iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Antioksidan görevi görür

Antioksidan nedir? Kısaca bu terim hücre hasarını önleyen moleküllerdir. Yani bizi hastalıklara karşı koruyan ve vücuda direnç veren de bu moleküldür. Bununla birlikte arı poleni vücuda iyileştirici antioksidanlar sağladığı görülmektedir. 2005 yılında yapılan araştırmada arı poleni oksidatif strese de iyi geldiği kanıtlanmıştır. Oksidatif stres hücrelerinizi yaşlandıran, hastalandıran ve hücre yaşam süresini kısaltan biyokimyasal bir süreçtir.

Karaciğeri Korur

Arı poleninin faydası da karaciğeri toksinlerden arındırmasıdır. 2003 yılında yapılan bir araştırma da kestane balı arısının poleni karaciğeri oksidatif stresten koruduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu polen karaciğer hasarını da iyileştirmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendiren bu polen mevsimsel hastalıklarını da önler. Özellikle soğuk kış günlerinde polen alınımı hem vücut direncinizi hem de soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı sizi korur. Henüz kanıtlanmasa da Covid-19 virüsüne yakalanan hastaların arı poleni takviyesi aldıklarında kendilerini iyi hissettikleri gözlemlenmiştir.

Diyetinize Yardımcı Takviye

Şaşırtıcı bir gerçek olsa da bir çok diyetisyen arı polenini önerebilir. Arı poleni yüksek besin değeri olmasına rağmen yağ yakımını hızlandırıcı etkisi ile diyetlere yardımcı olacaktır.

Menopoz Belirtilerini Giderir

Menopoza giren kadınların arı poleni takviyesi bu dönemin rahat geçmesini sağlar. Hem arı poleni hem de balda ki yararlı besinler meme kanserini önlediği gibi hormon seviyelerini de bu dönemde düzenlemeye yardımcı olacaktır.

Stresin Azaltmaya Yardımcı Olur

Stresin psikolojik zararları olduğu gibi vücudumuza da etkileri vardır. Bununla birlikte arı poleninin sinir sistemini güçlendirici etkisi vardır. Ayrıca ruh sağlığını koruyarak doğal antidepresan görevi görür.

İyileşme Sürecini Hızlandırır

Arı poleni hastalıklara karşı iyileşme sürecini hızlandırır. Yanıklar, kesikler ve sırıklar için evde çare olarak kullanılabilir. Diğer yandan ağrıyı hafifletmeye çalışan güçlü anti-inflamatuar özellikleri içerir. Ayrıca enfeksiyonu önleyici özelliği de olduğunu unutmayın.

0
(Visited 13 times, 1 visits today)

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir