Ayak tırnak batması önlemek için 8 basit çözüm

Ayak tırnak batması yaşadıysanız, bunun acı verici olmasının yanı sıra rahatsız edici olduğunu da bilirsiniz. Cilde girip büyüyen tırnak, bakteriler ile yaraya ve enfeksiyona neden olabilmektedir. Ağır vakalarda, bir sağlık uzmanına danışmak en iyisidir. Ancak ayak tırnak batmasını iyileştirmeye ve önlemeye yardımcı olmak için evde yapabileceğiniz basit fakat etkili çözümler vardır.

Ayağınızı ılık tuzlu suda yumuşatın

Bir kaba ılık su ve tuzu ilave ederek ayaklarınızı o kaba sokun ve bekletin, bu yöntem tırnak batmasının neden olduğu enfeksiyonları önlemeye yardımcı olacaktır. Bu yöntemi ağrı ve şişliği gidermek için günde birkaç kez 15 dakika boyunca yapın. Tırnağı yumuşatarak daha etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Küçük Pamuk Parçaları Kullanın

Ayak tırnağınızı tuzlu su ile yumuşattıktan sonra, pamuğu ya da temiz gazlı bezi küçük parçalar haline getirin. Yapmış olduğunuz bu parçacıkları batık ayak tırnağı ile deri arasına doldurun. Bu yöntem ile tırnak ucunun cilt arasından uzağa doğru uzamasını sağlayacak ve bariyer görevi görecektir.

Ayak tırnak batması önlemek için tırnağınızı deriden dikkatlice çekin

Ayak tırnağınızı tuzlu su ile yumuşatamıyorsanız, cildinizi ayak tırnağınızdan ayırmak için küçük bir tırnak törpüsü kullanarak ayak tırnağınızı cildinizden kaldırmayı deneyin. Tırnak törpüsünü dezenfekte edin ve tırnağın içe dönük olmayan tarafına yerleştirin, ardından ayak tırnağınızı cildinizden dikkatlice çekerek içe doğru büyüyen kenara doğru ilerleyin.

Ayak tırnaklarınız için rahat ayakkabılar giyin

Dar ayakkabılar ayak parmaklarının yanlarına baskı uygulayarak tırnak batmasına neden olabilmektedir. Ayak tırnak batmasını önlemek için doğru ayakkabıyı giymek önemlidir. Ayağınızın ayakkabıya rahatça girdiğinden emin olun. Seçtiğiniz ayakkabı yumuşak malzemelerden yapılmış olmalı ve ayak parmaklarınızın yanlarında bolca yer olmalıdır.

Ayak tırnak batmasını önlemek için tırnaklarınızı düz bir şekilde kısaltın

Ayak tırnaklarınızı düz ​​bir şekilde kısaltın

Sağlıklı ayak tırnakları için tırnaklarınızı düzgün bir şekilde kesmeniz çok önemlidir. Ayak tırnağınızı kesmek için her zaman temiz tırnak makası kullanın . Öncelikle tırnaklarınızın köşelerini kesip oval bir şekil bırakmayın.

Ayak tırnaklarınızı uygun uzunlukta kesin

Öncelikle tırnaklarınızı çok kısa kesmek tırnak batmasına sebep olabilmektedir. Ayak tırnaklarınızı çok kısa kesmek yerine biraz uzun bırakmayı unutmayın. Çünkü az kısaltılmış tırnaklar cildinize daha az zarar verecektir.

Ayak tırnak batmasını önlemek ayağınızı temiz tutun

Ayaklarınızı temiz ve sağlıklı tutmalısınız. Çünkü ayak tırnak batmasını ve enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilmektedir. Özellikle ayaklarınızı düzenli olarak 10 dakika sabunlu suda bekletin; bununla birlikte nasırları bir süngertaşı veya zımpara ile nazikçe çıkarın . Ayaklarınızdaki ağrı veya gerginliği gidermek içinde ayak masajı yapmayı deneyin ve cildinizi nemli tutmayı unutmayın!

Ayağınızdaki işaretlere dikkat edin

Özellikle enfeksiyon hastalıkları ve diğer sağlık sorunlarını tespit etmek için ayaklarınıza dikkat edin. Çünkü uzmanlara göre diyabetli hastaların gıda komplikasyonları ile ayaklarında bazı sorunlar ortaya çıkabileceği belirtilmiştir. Bu durum ayakta his kaybı yanı sıra nasır ve yaralar da içerebilmektedir. Bununla birlikte kuru ve pul pul döküntü olan ayaklar tiroid sorununun bir işareti olabilirken, ayaktaki ani yüksek bir kavis sinir hasarını gösterebilir. Ayrıca halk arasında yaygın olarak kullanılan “vicks” kremini tırnak batması için kullanmayın.

0
(Visited 9 times, 1 visits today)

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir