Bademcik iltihabı için evde doğal çözümler

Bademcik iltihabı, boğazın arkasında bulunan bir çift lenf düğümü olan bademciklerin iltihaplanmasıyla ortaya çıkar. Bununla birlikte bademcikler belirli mikropların vücuda girmemesi için vardır. Bu nedenle filtre görevi yapan bademcikler zamanla iltihaplanabilirler.

Bademcik iltihabının en yaygın şekli streptokok bakterilerinden gelir. İltihaplanan bademcikler için tıbbi seçenek olarak antibiyotikler kullanılır. Bademcik iltihabı sıklıkla yaşanıyorsa veya kronik hale gelmişse cerrahi olarak bademciklerin alınması gerekir. Ancak bademcikler olmadan vücuda daha fazla mikrop gireceğini de unutmamak gerekir.

Bademcik iltihabı belirtileri

 • Boğazda oluşan ağrı
 • Beyaz veya sarı noktalı kırmızı bademcikler
 • Yutmada zorlanma
 • Kulak tırmalayayıcı ses
 • Ağız kokusu
 • Ateş
 • Titreme
 • Baş ağrısı
 • Boyun ve çene hassasiyeti

Yukarıdaki belirtilerden birini yada bir kaçını yaşıyorsanız, kişinin bademciklerinin enfekte olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle bademcik iltihabı çok acı verici olduğu için hızlı hareket etmek önemlidir.

Bademcik iltihabı için evde doğal çözümler

Kimyon tohumu ilacı

Bademcik iltihabı için kimyon tohumu iyi gelir.

Malzemeler:

 • 80 gr kimyon tohumu
 • 1 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı viski ya da konyak

Yapılışı:

 1. Tohumları 1 su bardağına atarak 15 dakika kaynatın. Çözelti siyah, kalın ve ıslak kahve telvesi gibi olmalıdır.
 2. Kaynayan karışımı süzün. Süzdüğünüz suya 1 yemek kaşığı konyak veya viski ekleyin. Tarifiniz hazır.
 3. Bu karışımı her 30 dakikada bir 1 yemek kaşığı alın. Rahatlama iki saat içinde hissedilecektir ve tüm semptomlar 4 saat içinde kaybolacaktır.

Limon suyu

Bademcik iltihabı için limon suyu iyi gelecektir.

Limon suyu tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir ve boğazdaki iltihabı ile ilişkili semptomlara da yardımcı olabilir. Bu nedenle taze limon suyu en iyisidir, sadece kendinizi rahat hissettiğiniz kadar için.

Bal

Balın inanılmaz antimikrobiyal özellikleri vardır. Bu nedenle boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmek için harikadır. Bir bardak suya 4 yemek kaşığı karıştırın ve hepsini için. Daha sonra günde 2 ila 3 kez tekrarlayın.

Zerdeçal

Zerdeçal anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklerle doludur. Ilık bir bardak badem veya hindistancevizi sütüne bir tutam zerdeçal ekleyin. Bu yöntem boğazda bulunan herhangi bir enfeksiyonla savaşmanın mükemmel bir yoludur.

Zencefil çayı

Birçok insan enfekte olmuş bir boğazı tedavi etmek için zencefil çayı içer. Bunun nedeni zencefilin hem iltihap önleyici hem de mikrop önleyici olmasıdır. Küçük bir küp zencefili bir bardak kaynar suya ezin ve içeceğin içimi rahat olana kadar demlenmesini bekleyin. Bu karışım ile bademcik iltihabı sorunlarınız gitmiş olacaktır.

Bademcik iltihabı için soğan suyu

Soğan suyu içmenize gerek yok, sadece onunla gargara yapın. Bazılarına iğrenç gelebileceğini biliyorum, ancak soğanlarda bulunan anti-mikrobiyal özellikler, sihirlerini kısa sürede çalıştıracak.

Bununla birlikte sorun birkaç gün devam ederse, bir tıp uzmanından yardım istemek önemlidir. Çünkü bademcik iltihabı bulaşıcı olabilir ve onu sevdiklerimize bulaştırmak istemeyiz.

0
(Visited 25 times, 1 visits today)

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir