Bebeklerde pişik sorunları ve çözümleri

Bebeklerde pişik nedir?

Bebeklerde pişik genellikle bez bölgesinde ve bu bölgeye kıyasla nadiren boyun, koltukaltı ve vücudun eklemlerinde görülmektedir. Pişik oluşan bölgede deri, kızarık ve yumuşak görünümlü döküntüye benzemektedir. Bebeklerde pişik genellikle 8. ve 12. aylarda gelişir. Özellikle anne sütüyle beslenen bebekler hazır gıda ve inek sütü alan bebeklere kıyasla az pişik olurlar. Bunun nedeni inek sütü dışkıda üreaz pozitif bakteri üremesine sebep olur. Bundan dolayı bu bakteriler pişik oluşmasına zemin hazırlar. Bu nedenle pişik olan bebekler bez değişimi sırasında normalden daha fazla rahatsız olurlar ve yine bu nedenle o bölge temizlenirken canları acıdığı için ağlarlar. Hatta bu sorun bazı geceler uykusuzluğa bile neden olabilir.

Bebeklerde pişik neden olur?

bebeklerde pişik nasıl geçer

İlk olarak bebeklerin bez bölgesinin sürekli ıslak ve havasız kalması pişiğe neden olmaktadır. Özellikle kullanılan bezin ve ıslak mendillerin bebeğe alerji yapması pişiğe davetiye çıkarır. Ayrıca bebeğin banyo ve terlemesi sonrası vücudunun kurutulmaması pişiğin bir başka ve önemli sebebidir. Bununla birlikte ek gıdaya geçen bebeğin aldığı besinlere alerjisi özellikle çok fazla asitli, acılı ve baharatlı tüketmesi pişiğe neden olacaktır.

Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir ve nasıl geçer?

bebeklerde pişik kremleri

Pişik oluştuğu andan itibaren önlem alınması gereken bir dermatolojik rahatsızlıktır. Çünkü tedavi edilmezse ciddi mantar enfeksiyonuna sebep olabilmektedir. Bu nedenle pişik oluşan bölgeyi her bez değişiminde ılık suyla yıkamalı ve ıslak kalmayacak şekilde kuru tutmalıyız. yine Bu nedenle sürekli bez kontrolü yapmalıyız. Pişik olan bölgeyi bir süre ıslak mendillerden uzak tutmalıyız. Özellikle kimyasal içerikli ıslak mendillerden ve sentetik çamaşırlardan uzak durulması gerekmektedir. Onun yerine su bazlı bebek mendilleri kullanabilirsiniz. Kısacası ılık suyla temizlediğiniz kuru tuttuğunuz bölgeyi doğal yağlarla ve doktorunuzun önerdiği pişik kremlerini sürerek kısa sürede pişikten kurtulabilirsiniz.

Bebeklerde pişiğe iyi gelen doğal çözümler

Bebeklerde oluşan pişiği doktora gitmeden evde çözebileceğiniz doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Zeytinyağı ve lavanta yağı oluşan pişiğe uygulayabilirsiniz. Özellikle bu yağlar bebeklerde hızlı sonuçlar vermektedir.
 • Pişik olan bölgeyi hercai menekşe çayıyla temizleyebilirsiniz. Bir damla lavanta yağını ve ya gül yağını şeftali çekirdeği yağıyla pişik olan bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • pişiklerde nemlendirici kremlerde oldukça etkilidir. Örneğin vazelin pişik olan bölgeye 3 kere uygulamanız pişikten kurtulmanıza neden olacaktır.

NOT: Bu yağları bebeğinize kullanmadan önce doktorunuza danışın. Alerji bebekten bebeğe farklılıklar gösterebilir.

Pişik kremi ve çeşitleri

Marka ürünlerin çoğu güvenilirdir. Bebek cildine uygun hazırlanmış markalı bir ürün içinde bebeğin cildini tahriş edebilecek kimyasal koruyucular ve katkı maddesi bulunmadığını beyan eden her türlü marka kullanabilir. Bebeğin cildi asidiktir. Bebeklerin pH değeri 5.5 dir. Bu yüzden bebeklik döneminde dermatolojik testlerden geçirilmiş uygun pH değerlerinde ürünler tercih edilmelidir. Pişik kreminizin koruyucu, paraben, SLS içermeyen ve nefes aldıran yapısı olmalıdır. Kolay sürebilmeli olmalıdır. Lanolin içeriği olması gerekmektedir bu sayede cildini nemlendirir. Son olarak da çinko oksit içeriği olmalı ki bebeğinizin cildinde koruyucu bariyer oluştursun. Pişik kreminizi alırken bunlara dikkat ederek almalısınız. Bununla birlikte kullanacağınız pişik kremi için doktorunuzun onayını ve görüşünü almak önemlidir. Çocuğunuz sağlığı için doktoruna danışmayı unutmayınız. Bazı iyi olan markalar şu şekildedir:

 • SEBAMED
 • DESİTİN
 • MUSTELA
 • SUDOCREM BABY CARE CREAM
 • BEPANTHOL
 • SUDOCREM
 • TROSYD

Yetişkinlerde pişik

Bebeklerde sık görülse de yetişkinlerde de görülür. Genellikle yaz aylarının başlamasıyla çok terlemenin sonucu pişikler görülmektedir. Bunun yanında başka sebeplerde pişiğe neden olmaktadır. Örneğin bunlar:

 • Makat bölgesinin sabunla temizlenmesi, iyi durulanamaması ve ıslak kalmasıdır.
 • Turşu, patlıcan, kahve, çikolata, domates, acı ve baharatlar bölgesel hassasiyete neden olabilir.
 • Dar giysiler ve iç çamaşırı vücudun nefes almasını engelleyeceği için pişik olabilmektedir.
 • Pamuk içermeyen hijyenik ped kullanımı
 • Aşırı kilo tenin birbirine temasını fazlalaştıracağı için bu fazla sürtünmeye neden olacağı için pişiğe ve tahrişe neden olabilmektedir. Örneğin apış arası, bacak arası, koltukaltı ve göğsünüzün arası
 • Yetersiz temizlik
 • Fistül
 • Kıl dönmesi

Öncelikle bunlardan kaynaklanıyorsa bunlar ortadan kaldırılmalıdır. Bunlar ortadan kaldırıldıktan sonra hala devam ediyorsa pişik tedavisine başlamak gerekir. Örneğin bol giyinin, sık banyo yapın, pudra kullanın, vücudunuzu kuru tutun ve vücudunuzu nemlendirin. Fakat hala pişik probleminiz devam ediyorsa bir kaç pişik kremi kullanabilirsiniz. Örneğin pruzon merhem, sudocrem vb. ürünler kullanabilirsiniz. Bunları kullanmadan önce doktorunuza danışın.

0
(Visited 71 times, 1 visits today)

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir