Boğaz ağrısı için 7 doğal çözüm

Boğaz ağrısı veya soğuk algınlığı hissettiğimizde yaptığımız ilk iş hemen eczaneye gidip reçetesiz ilaçlar alarak hastalığı önlemeye çalışırız. Bu yanlış bir davranıştır, çünkü boğaz ağrısı viral yada bakteriyel enfeksiyon olabilmektedir. Bunu bir uzmana danışmadan anlamak mümkün olmadığı gibi her iki semptomunda rahatsız edici ve bulaşıcı olduğunu unutmamak gerekir.

Yeni bir boğaz ağrısı ile karşılaştığınız da eczaneye gitmenize gerek kalmadan doğal yollar ile bu sorunu çözebilirsiniz. Bu yazımızda boğazdaki mikropları öldüren, iltihaplanmayı azaltan, boğaz ağrısını hafifleten ve anında ayağa kalmanızı sağlayacak doğal uçucu yağlar ile şifaya ulaşabileceksiniz.

Boğaz ağrısını önleyen yedi bitkisel yağ:

Boğaz ağrısı önlemek için doğal uçucu yağları kullanabiliriz

Boğaz ağrısı için kullanılacak yağlardan okaliptüs yağı

Okaliptüs yağı, tıkanıklığı gideren ve reçetesiz satılan çoğu ilacın içerisinde bulunmaktadır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde solunum dolaşımını iyileştirerek bağışıklık sistemini de uyarır. Okaliptüs yağı içerisinde cineole bileşiği bulunmaktadır. Bu bileşik ağrılı boğaz iltihabını önlediği gibi bir çok tıbbi faydası da bulunmaktadır.

Karanfil yağı

Karanfil yağı bağışıklık sistemini güçlendirerek boğaz ağrısından kurtulmaya yardımcı olur. Bu yağ antiseptik ve antiviral özelliklere sahiptir. Bununla birlikte enfeksiyonlarla savaşan bu yağ aynı zamanda doğal bir antienflamatuardır.

Nane yağı

Boğaz ağrısı için nane uçucu yağı kullanılabilir

Nane yağı öksürük, sinüs enfeksiyonu, boğaz iltihabı ve boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı ile alakalı semptomları tedavi etmek için kullanılabilir. Bununla birlikte içerdiği mentol sayesinde boğazda soğuma hissi sağlayarak ağrıyı önlediği görülmüştür. Bir başka açıdan antioksidan, antimikrobiyal ve dekonjestan özelliği ile boğaz ağrısına faydalı olduğu gibi diğer boğaz rahatsızlıklarına da iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Kekik yağı

Kekik yağı , boğaz ağrısını kısa sürede gidermeye yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar ve antimikrobiyaller içerir. 2011 yılında yapılan bir çalışmada kekik yağı, antibiyotiğe dirençli türler de dahil olmak üzere 120 farklı bakteri türüne karşı son derece güçlü durum göstermiştir.

Boğaz ağrısı önleyici etkisi ile ardıç meyvesi

Ardıç özü yağı , boğaz ağrısı için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonlarını, kas ağrılarını ve hatta arteri iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte ardıç özü yağı, antioksidanlar, mantar önleyicidir. Ve anti bakteriyeller de dahil olmak üzere 87’den fazla farklı aktif bileşik içerir.

Çördük yağı

Çördük yağı antiseptik özelliği ile enfeksiyonlarla savaşarak boğazdaki zararlı bakterileri öldürür. Boğaz ağrınızın viral yada bakteriyel olması önemsizdir, çünkü her ikisinde etkili bir çözüm sağlar. Ayrıca boğaz ağrısını yatıştıran bu yağ akciğerlerdeki iltihaplanmayı da büyük ölçüde durdurur.

Boğaz ağrısı için limon yağı alternatif olabilir

Limon esansiyel yağı temizleyici özellikleriyle bilinmektedir. Vücudun herhangi bir yerindeki toksinleri temizleme özelliğine sahiptir. Bunun yanında limon yağı doğal bir antibakteriyel ve antiinflamatuardır. Bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan C Vitamini bakımından da yüksektir.

0
(Visited 13 times, 1 visits today)

1 Yorum

  1. Pingback: Ev yapımı vücut losyonu nasıl yapılır | MarstanVenüse.Com

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir