Diş tartarı nasıl geçer? Evde pratik çözümler

Diş tartarı nasıl geçer? İnsanlar bu konuda konuşmaktan pek hoşlanmayabilir, ancak dişlerde tartar birikmesi birçok kişi için bir sorundur. Tartar dişlerde sertleşmiş plaktır. Ayrıca diş eti ile diş çizgisinin birleştirdiği yerde oluşabilmektedir ve diş eti dokularını tahriş edebilmektedir. Tartar ; dişte plak oluşturarak dişin yüzeyinde normalden daha yapışkan bir yüzey oluşturur. Bu nedenle diş çürümeleri ve diş eti hastalığı gibi ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Tükürük yardımıyla yiyecekler diş etlerine yapışarak birikir.

Plak; renksiz bir bakteri filmidir. Tartar diş eti çizgisinin üzerinde görülmesi oldukça kolay bir mineral birikimidir. Tartarın en yaygın belirtisi dişlerde veya diş etlerinde sarı veya kahverengi bir renkte gözükmesidir. Bu nedenle tartar dişlerde ki gözeneklerde kolayca lekelenebilmektedir sigara ve kahve içenlerin tartar oluşumu daha çok olacağı için dikkat etmeleri gerekmektedir.

Diş tartarı nasıl geçer?

Plak ve tartar birikmesinin çeşitli nedenleri vardır:

Düzensiz fırçalama alışkanlıkları : Dişlerinizi günde iki kez fırçalamak bakterilerin oluşmasını sağlamak için hayati önem taşır.

Kötü yeme alışkanlıkları : Günlük yediğiniz yiyeceklerin çoğunlukla şekerli olması dişlerinizi tamamen yok edebilmektedir. Bunun yerine meyve ve sebze yemeye çalışın. Elma, havuç ve salatalık da plakları uzak tutmaya yardımcı olabilmektedir.


Diş ipi kullanmamak : Diş ipi kullanmak diş fırçanızın ulaşamayacağı noktalara ulaşabileceği için son derece önemlidir.


Diş hekimi ziyaretlerini aksatmak : Bir diş hekimini ziyaret etmediğiniz sürece dişlerinizdeki tüm plaklardan kurtulmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle diş hekiminizin yapacağı tartar ve plak temizlikleri dişinizin ömrünü uzatacaktır.Tartar birikmesini önlemede ağız hijyeni son derece önemlidir. Çünkü plak fırçalamadan 4 ile 12 saat sonra dişlerde oluşmaya başlar, bu nedenle günde en az iki kez fırçalamak son derece önemlidir. Bu nedenle düzenli olarak fırçalama ve diş ipi kullanma; çürükler, diş eti hastalığı ve ağız kokusu da dahil olmak üzere tartar birikiminden kaynaklanan komplikasyonları önlemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra evde de tartarı önleyebilecek doğal ve pratik yöntemler vardır.

diş tartartarı nasıl geçer sorusunun cevabın diş hekiminize başvurarak öğrenebilirsiniz.

Diş tartarı nasıl geçer? evde yapabileceğiniz pratik çözümler:

Elma Sirkesi

Diş fırçanızı elma sirkesinde bekletin ve dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın ve daha sonra ağzınızı durulayın. Bu yöntemi haftada en fazla 1-2 kez yapın ve elma sirkesini dişlerinizde çok uzun süre bırakmamaya dikkat edin.

Meyve

Çilek ve domates gibi kırmızı meyveler tartarın giderilmesine yardımcı olmak için dişlerinize sürülebilirsiniz. Özellikle tartarı yumuşatmak için bu gıdaların suyunu dişlerinizde yaklaşık 5 dakika bekletin ve ardından parlak bir gülümseme için ağzınızı kabartma tozu ve ılık su ile durulayın. Kırmızı dolmalık biber, çilek, limon veya portakal da bu iş için etkili olacaktır.

Kabartma Tozu

Normal diş macununuzu kullanmak yerine, tartar birikimini gidermek için bir tutam tuzla biraz kabartma tozu karıştırın, Ayrıca şunları kullanarak gargara yapabilirsiniz:

  • Yarım su bardağı su
  • İki çay kaşığı kabartma tozu
  • 2 damla çay ağacı esansiyel yağı
  • 2 damla nane esansiyel yağı


Malzemeleri bir cam kavanoza koyun ve karıştırın. Bu ilacı günde 1-2 kez kullanın. Uçucu özelliği olan bu yağlar, tartar birikmesini önleyeceği gibi anti-bakteriyel etkilerini de gösterecektir.

0
(Visited 15 times, 1 visits today)

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir