Kaliteli bir uyku için neler yapılabilir

Kaliteli bir uyku için neler yapabiliriz güne zinde başlamanın formulleri
kaliteli bir uyku nasıl yapılır

Kalite bir uyku için ne gibi yöntemler vardır; neden çok uyuduğumuz halde sabah yorgun kalkarız ? Kaliteli bir uyku hem bedensel hem de zihinsel dinlenme açısından vücudu büyük ölçüde yeniler. Bu nedenle uyku kişilere özel bir şeydir. İnsanlar az uyku uyusa da güne dinç başlayabilirler. Bazıları ise çok uyudukları halde yorgun kalkabilirler. Uykusuzluk gün içerisindeki faaliyetlerimizi de etkilediği de çok açık ortadadır. Uykusuzluğun insan üzerindeki olumsuz etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Dikkat eksikliği
  • Konsantrasyon
  • Sinirlenme
  • Yapılan işte performans düşüklüğü
  • Depresyon
  • Yüksek tansiyon ve metabolizma hastalıklarına yol açma

Kaliteli bir uyku için ilk önce hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan sağlıklı bir birey olmanız çok önemlidir; çünkü psikolojik ve fizyolojik sağlığınızın iyi olmaması uykuyu derinden etkileyebilir. Bu nedenle yazımızda iyi bir uyku için yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler hakkında ki adımları sizlere sunuyoruz.
Kaliteli bir uyku geçirmek için yapılması gerekenler;

1.Kaliteli bir uyku için ortam çok önemlidir.

Uyukuya dalınacak ortamın karanlık olması uyku kalitenizi arttırır.

Öncelikle uykuya geçeceğiniz ortam çok önemlidir; çünkü uyku melatonin hormonunu salgılaması ile gerçekleşen bir şeydir. Bu nedenle ortamın çok karanlık olması bu hormonun daha kolay salgılanmasına sebep olacaktır. Bu yüzden televizyon karşısında kısa kestirmeler yapmamak gerekir. Özellikle teknolojik aletlerle yatağa girilmemelidir. Yatakta cep telefonunuzla ilgilenirken gözleriniz yorulup uykunuz gelebilir ancak beyninize ulaşan mavi ışıklar uyku konforunuzu etkileyecektir. Uyuyacağınız ortam en az 21-22 derecenin altında olmamalı temiz, ferah ve sessiz bir yer olması gerekmektedir.

2.Uyku Rutini Oluşturun

Uykuda düzenli olmak uyku kalitenizi arttıracaktır.

Yapabiliyorsanız her akşam 20:30 ile 23:00 arası uyumaya dikkat edin. Hafta sonları 45 dakikayı geçmeyen gündüz uykuları yapabilirsiniz.

3.Gündüz uzun uykulardan kaçının

Gündüz çok uyumak gece uyku kalitenizi düşürebilir.

Gündüz en fazla 15 dakikayı geçmeyecek şekilde kestirmeler yapmak sizi daha dinç tutacaktır. Gündüz ne kadar uyursanız uyuyun gece uykusunun yerini hiç bir zaman alamaz.

4.Kaliteli uyku için yatmadan önce yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin.

kahve içmek

Uyku öncesinde; çok fazla kafein almamalısınız. Aynı şekilde yemek yemekte yememelisiniz. Uykunun gelmesi için içilen sütün bile mide rahatsızlıklarına neden olabileceği saptanmıştır. Süt yerine sakinleştirici bitki çayları içebilirsiniz.

5.Hafif sporlar kaliteli bir uyku getirir.

Spor yapmak

Akşam yemeğinden sonra hafif spor yapmak uyku kalitenizi etkileyecektir. Günün yorgunluğunu spor ile birleştirebilirsiniz. Fazla güç gerektiren sporlardan uzak durmalısınız.

6.Kaliteli bir uyku için alkolü bırakın.

Alkol

Her ne kadar alkol alınımı gündüze oranla akşam olsada alkol alındığı akşamlar rahat bir uyku çekmeyi beklemeyin.O yüzden alkol sağlığa zararı olduğu gibi uykuyada zararlıdır.

7.Kitap okuyun

Kitap okumak kaliteli uykuya yardımı vardır.

Bir takım araştırmalar sonuncunda kitap okumanın beyni deşarj ettiği ortaya çıkmıştır. Uykuya dalmadan önce kitap okumak hem zihinsel hem de ruhsal boşalım sağlayacaktır. Gün içerisindeki stres ve yorgunlukları psikolojik açıdan def etme yöntemlerinden biridir okumak. Sakin ve dingin bir kafayla uykuya dalma elbette uykunun da kalitesini arttıracaktır. Sizin de bu konu ile deneyimledikleriniz yada tavsiyeleriniz varsa buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

0
(Visited 68 times, 1 visits today)

2 Yorum

  1. Pingback: Yatmadan önce yememeniz gereken 4 yiyecek | MarstanVenüse.Com

  2. Pingback: Böbrek yetmezliği için doğal tedavi yöntemleri | MarstanVenüse.Com

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir