Ruhunuza zarar verecek 9 düşünce

Ruhunuza zarar verecek düşünceleri hayatımızdan ne kadar çıkarmak istesek de bunu bazen başaramayız. Bununla birlikte insan negatif kavramından uzaklaşmak istese de her düşüncenin arkasına saklanan bir negatiflik vardır. Bu toplumumuz da kötüyü düşünme daha çok kötü olur ya da kötü düşünceler insanı daha çok kötüye götürür gibi görüşleri beraberinde getirmektedir. Bu nedenle genellikle negatif düşünmemize sebep olan şey üçüncü şahıslardır. Onların bu söylemleri bizi negatif düşünceye çok kolay hazırlar. Bu aşamada sen yapamazsın, sen beceremezsin gibi kelimeleri duymak bizi negatif yönde etkileyecektir. En önemlisi bunun farkında olup ruhumuza zarar veren bu düşünceleri aklımızdan çıkarmak için neler yapabiliriz?

“Hazır Değilim”

Öncelikle sürekli kendinize hazır olmadığınızı söylerseniz, asla hazır olamazsınız. Bu kötü düşünceyi kafanızdan atın. Değişim size korkutucu gelebilir, ancak kendinize bir şans verin. Bununla birlikte aldığınız sonuçlar oldukça şaşırtıcı olacaktır. Kararlarınızın tamamen size ait olduğunu bilin. Unutmayın her zaman hazır olmak gerekmez.

ruhunuza zararlı olan bu söylemlerden uzak durun.

“Yeterince İyi Değilim”

İyileşmek istediğiniz alanları ilk olarak belirleyin. Hedefinize ulaşmak için çok çalışmanız gerektiğini unutmayın. Kendinize güvenin ve neler yapabildiğinize bakın. Yeterince iyi değilim diyebilmek için o hedef için kaç kere denediğinizi gözden geçirin.

“Hayat Çok Zor”

Her insan gibi bazen böyle hissedebilirsiniz, bu gayet normal bir durum. Çaresiz kaldığınızda gerçekten zorlanabilirsiniz ancak her şeyi üstesinden gelmekte sizin elinizde. Bu nedenle görevlerinizi yerine getirirken hepsini aynı anda yapmaya çalışmayın. Tek seferde tek bir işle uğraşmak sizi daha mutlu edecektir.

“Çok Geç”

Bu düşünce hayatınıza sadece olumsuzluk getirecektir. Hayatınızı değiştirmek ve mutlu olmak sizin elinizde. Yapacaklarınız için geç kalmadığınızı bilin. Bu nedenle yaşınızın veya geçen zamanın hayatınızı değiştirmesine engel olarak görmeyin.

“Zamanım Yok”

Bu cümle, çoğu zaman bahane olarak kullanılmaktadır. Hemen hemen herkesin yapmak isteyip de zaman ayıramadığı şeyler vardır. Hedefe odaklandıysanız zaman ayırmayı da önemsemeniz gerekir. Bu nedenle istenilen sonuçları görmek için zaman yaratmaya ve istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam etmelisiniz.

“Hiçbir şeyde iyi Değilim”

Bunu sözü kendinize söylüyorsanız özgüveninize saldırı halinde olduğunuzun kanıtıdır. Özgüveninizi kazanmak ilk etapta kolay olmasa da denemelerden vazgeçmemelisiniz. Her başarısızlığınız sizin o konuda iyi olmadığınızı göstermez. Yapacağınız iş sizi iyi hissettirmeli o yüzden zevk aldığınız şeylerin listesini çıkarın ve uygulamaya koyulun. Kendinizi başkalarıyla yarış haline sokmayın. Bu sizi bir yandan motive edeceği gibi sizin özgüveninizi de yükseltecektir.

“Buraya ait değilim”

İnsanoğlu doğası gereği kendini bir yere ait hissetmek ister. Yalnız kalmak bazıları için zor olabilir. Hatta yalnızlık bazen acı verici bir hal bile alabilir. Herkesten önce kim olduğunuzu ve ne istediğinizi iyi bilin. Başkalarının görüşleri kararlarınızı etkilemesin. Sizi siz olduğunuz için seven insanlarla iletişim kurun. Nerede mutlu iseniz oraya ait olduğunuzu da unutmayın.

“Ben Bir Başarısızım”

“…Başarısızlık da bir seçenektir. Eğer ki başarısız olmuyorsanız, yeterince girişimde bulunmuyorsunuz demektir!”

Bazen başarısız olmak sizi gerçekten başarısız yapmaz. Kafanızı toplayın ve hedefinize odaklanın. Hedeflediğiniz yolda hata yapmak sizi engellemesin. Denemeleri hiç bir zaman bırakmayın. Karamsar olmak ruhunuza zarar verecektir. Hatalar elbette olacaktır ancak bu denemeler sonunda mutlaka amacına ulaşacaktır.

“Hedeflerim İmkansız Görünüyor”

Hedeflerinize ulaşacağınıza inanmazsanız, muhtemelen ulaşamayacaksınız. Yolculuğun yarısı, onu başarabileceğinize olan inancın yanı sıra, onu başarmak için çok çalışma isteğidir. Gelecekle ilgili olumlu düşüncelere odaklanın ve nihai hedefinize giden yolculuğunuzda kendinize küçük kilometre taşları belirleyin.

0
(Visited 8 times, 1 visits today)

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir