Saçkıran tedavisi için evde 6 çözüm

Saçkıran tedavisi için evde 6 çözüm nedir? Saçkıran, vücutta halka şeklinde oluşan bir mantar enfeksiyonudur. Enfekte olan bir kişi veya hayvanla doğrudan cilt temasıyla yayılır. Bu hastalık sadece saçlarda oluşmaz. Ayrıca ciltte, saç derisinde, ayaklarda veya kasıklarda oluşabilir. Bu yüzden saçkıran tedavisinde enfeksiyonu önlemek için ilaç kullanımı çok yaygındır. Fakat ilaç kullanımı yerine doğal yollarla bu sorunu çözmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Saçkıran Nedenleri ve Risk Faktörleri

  • Saçkıran olan bir kişi veya hayvanla yakın temas
  • Sıcak bir iklimde yaşamak
  • Saçkıranı olan biriyle havlu, yatak takımı veya diğer eşyaları paylaşmak
  • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi
  • Ciltten cilde temas içeren fiziksel aktivitede bulunmak
  • Sıkı giysiler giymek

Saçkıran Belirtileri

  • Kırmızı, pullu, kaşıntılı cilt veya kabarık cilt lekeleri
  • Dış kenarlarda daha kırmızı olabilen, bir yüzüğü andıran cilt lekeleri
  • Tanımlanmış ve yükseltilmiş kenarlı cilt yamaları
  • Kabarcıklar oluşturan veya sızmaya başlayan cilt yamaları

Saçkıran Tedavisi

1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, doğal mantar önleyici özellikleri sayesinde saçkıran için etkili bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte araştırmalar elma sirkesinin saçkıran da dahil olmak üzere mantar enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu nedenle saçkıran tedavisi olarak elma sirkesini enfeksiyon geçene kadar etkilenen bölgeye günde 2-3 kez pamuk yardımıyla uygulayın.

2. Kolloidal Gümüş Suyu

Evde saç kıran tedavisi için bir başka yöntemde kolloidal gümüş suyudur. Kolloidal gümüş, saçkırandan sorumlu enfeksiyonu öldürmeye yardımcı olabilecek güçlü mantar önleyici özelliklere sahiptir. Kolloidal gümüşü saçkıran tedavisi olarak kullanmak için etkilenen alanı temizleyin. Bununla birlikte biraz kolloidal gümüş suyu püskürtün ve bölgenin kurumasını bekleyin. Daha sonra semptomlar ortadan kalkana kadar bu tedaviyi günde 2-3 kez tekrarlayın.

3. Kekik Yağı

Kekik yağı saçkıran tedavisinde kullanılan bitkisel bir yağ olarak yer almaktadır . Çalışmalar, kekik yağının bazı antibiyotikler de dahil olmak üzere diğer mantar önleyici tedaviler kadar etkili olduğunu göstermiştir. Kekik yağını saçkıran tedavisi olarak kullanmak için yağı bir taşıyıcı yağla seyreltin ve etkilenen bölgeye topikal olarak uygulayın. Bununla birlikte taşıyıcı yağ olarak zeytinyağı yada hindistan cevizi yağı kullanılabilirsiniz. Daha sonra sorunlu bölgeye 1-2 damla damlatılarak günlük kullanılır. 

saçkıran tedavisi için kekik yağı

4. Mür Yağı

Uçucu özelliği ile mür yağı saçkıran tedavisinde etkili bir çözümdür. Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birleştirildiğinde, mür yağı inatçı mantar enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilir. Mür yağını saçkıran tedavisi olarak kullanmak için birkaç damlayı hindistancevizi yağı ile karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın.

5. Çay Ağacı Esansiyel Yağı

Çay ağacı yağı da saç kıran tedavisinde kullanabilirsiniz. Araştırmalar, çay ağacı yağının anti-fungal, antibakteriyel ve antiviral aktivitelere sahip olduğunu göstermiştir. Çay ağacı yağını saçkıran tedavisi olarak kullanmak için, onu bir taşıyıcı yağ ile birleştirin ve etkilenen bölgeye uygulayın. İnatçı enfeksiyonlar için çay ağacı yağını kekik yağı ile birleştirin. 

saçkıran tedavisi için çay ağacı yağı

6. Greyfurt Çekirdeği Ekstresi

Saçkıran için ev ilaçları arasında greyfurt çekirdeği ekstresi bulunur. Greyfurt çekirdeği özü kafa derisi enfeksiyonları için etkili bir ilaçtır. Vücuttaki veya kafa derisindeki saçkıran için 1-3 damla greyfurt çekirdeği ekstresini 1 yemek kaşığı suyla birleştirin. Saçkıran tedavisi için evde günde 2-3 kez etkilenen bölgeye uygulayın.

0
(Visited 34 times, 1 visits today)

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir