Tiroid bozukluğu gidermek için bu 6 gıdadan uzak durun

Tiroid bezi boynumuzda bulunan hormonal bir bezdir. Bu nedenle ürettiği hormonlar aracılığıyla vücuttaki metabolik süreçlerin neredeyse tamamını etkiler. Tiroid bozukluğu tedaviye ihtiyaç duymadan geçebildiği gibi sağlığınızı ciddi anlamda etkileyen bir hastalığa da dönüşebilir. Hamilelikte ve menopoza giren kadınlarda tiroid dengesizliği daha yüksektir.

En sık görülen tiroid problemleri vücuttaki tiroid hormonlarının anormal bir şekilde üretimiyle gerçekleşir. Tiroidinizin ne kadar çok veya ne kadar az hormon ürettiğine bağlı olarak yorgunluk, huzursuzluk, kilo kaybı ve kilo alımına neden olabilmektedir. Çok fazla hormon üretiminde “hipertiroid” olarak bilinen bir durumla sonuçlanırken, yetersiz hormon üretimi ise hipotiroidiye yol açabilmektedir. Tiroid bozukluğu insanların canını sıkacak boyuta gelebilir. Fakat uygun şekilde teşhis ve tedavi edildikten sonra hastalar tamamen iyileşme sürecine girebilmektedir. Tiroid bozukluğu yaşıyorsanız, kilonuza ve yediklerinize dikkat etmeniz çok önemlidir. İşte tiroid sağlınız için uzak durmanız gereken besinler…

Tiroid bozukluğunuz varsa bu 6 gıdadan kaçınmak son derece önemlidir.
Tiroid bozukluğunu önlemek için 6 gıdadan uzak durmak vücudunuzdaki tiroid değerlerinizi dengeleyecektir.

Şekeri hayatınızdan çıkarın

Vücudunuzun normalden az troid (Hipotiroidi) üretiyor ise bu metabolizmanızın yavaşlamasına neden olacaktır. Yavaşlayan bu metabolizma sizin istemeden daha fazla kilo almanıza sebep olacaktır. Hipotiroidiniz varsa, fazla miktarda şeker içeren yiyeceklerden kaçınmalısınız. Şeker ile vücuda sadece kalori girişi yapmış olursunuz ve bu vücut için yararlı bir şey değildir. Şekeri hayatınızdan çıkaramıyorsanız, tükettiğiniz miktarı en aza indirmekte fayda olacaktır.

Kızarmış ve yağlı yiyecekleri bırakın

Fazla yağlı yiyecekler tüketmek tiroid hormonunu etkilediği ve doğal yapısını da bozduğu tespit edilmiştir. Replasman tedavisinde (eksik hormonları tamamlama) vücuda verilen ilaçların emme yeteneğini bozduğu ve hormonların üretme işlevselliğini de etkilediği gözlenmiştir. Bu nedenle doymuş yağlardan uzak durmalısınız. Özellikle tereyağı, mayonez, margarin gibi doymuş yağ içeren gıdalardan da uzak durmak gerekir.

Tiroid bozukluğu için fazla kahve tüketmeyin

Özellikle kahve bağımlısıysanız ve tiroidinizle ilgili sorunlarınız varsa, bu sizin için kötü haber olabilir. Fazla miktarda kahve tüketmiyorsanız çok fazla sorun teşkil etmez, ancak aşırı miktarda kahve tüketmek böbreküstü bezlerinizi etkileyebilir ve bu da yorgunluğa ve diğer tiroid sorunlarına yol açabilmektedir. Kahve tiryakisiyseniz, biraz azaltmaya çalışın ve hormon ilacı kullanıyorsanız aldıktan en az bir saat sonrasına kadar içmeyin. İlacınızla kahve içmek ilacı daha az etkili hale getirebilmektedir.

Turpgiller ile aranıza mesafe koyun

Sağlıklı bir diyet için sebzeler temel unsur olabilmektedir. Ancak tiroid sorunuyla mücadele eden biri için brokoli ve lahana gibi turpgilleri tüketmek tiroid hormonu üretimini engelleyebilmektedir. Bu yüzden sebzeler, tiroidin düzgün çalışmasını sağlamak için zorunlu olan iyot emme yeteneğini engelleyebilmektedir. Tiroid rahatsızlığınız varsa, sebzeleri tamamen ortadan kaldırmak yerine brokoli, lahana, karnabahar ve şalgam tüketiminize sınırlamalar getirmeyi deneyin. Turpgil sebzeleri tüketiyorsanız, tiroid bezi üzerinde yaratabilecekleri etkiyi azaltmak için önce pişirin.

Soya bitkisini yiyeceklerinize dahil etmeyin

Özellikle soya, hipertiroidi olanlarda tiroid hormonunun emilimini engelleyebilmektedir. Tiroid problemlerinden muzdaripseniz, uzak durmak en iyisidir. Fakat soyayı tamamen ortadan kaldıramıyorsanız, tempeh gibi fermente edilmiş soyaları az miktarda tüketebilirsiniz. Hipotiroidi olanların ise endişelenmelerine gerek yoktur. Soya onlar için zararlı değildir.

Glutenin tiroid bozukluğu ile ilişkisi

Gluten, insan vücuduna yabancı olan gliadin olarak bilinen bir protein içerir. Tiroid proteine benzer bir enzim içerir. Bu nedenle glüten tüketildiğinde bağışıklık sistemi hem proteine hem de enzime bir saldırı düzenler. Gluten intoleransını hipotiroidi ile tanımak genellikle zordur, çünkü semptomlar – şişkinlik, karın ağrısı ve sindirim problemleri – çakışma eğilimindedir. Gluten buğday, arpa, çavdar ve diğer tahıllardan işlenen gıdalarda bulunabilmektedir. Tiroid bozukluğu olanlar glüten yemeyi seçmelidir. Özellikle tam tahıllı ekmek, makarna ve pirinç çeşitleri önerilmektedir.

0
(Visited 20 times, 1 visits today)

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir