Yatmadan önce yememeniz gereken 4 yiyecek

Uyku kalitenizi etkileyen bir çok faktör vardır. Odanın sıcaklığı, parlaklık ve dış gürültü gibi şeylerin tümü, geceleri uyku kalitenizi belirler. Çoğu insan yeterince uyku uyumadığında huysuzlaşır. Bu yüzden bu faktörlere dikkat etmek önemlidir. Genellikle gözden kaçan önemli bir faktör daha vardır. Yağ, protein ve sodyum içeriği yüksek olan yiyecekleri gece yatmadan önce tüketmemek gerekir. İyi bir gece uykusu için, yatmadan önce kaçınılması gereken yiyecekler listesine bir göz atalım.

Yatmadan Önce Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Tavuk

Tavuk, yatma zamanı dışında yüksek protein kaynağıdır. Tavuktaki yüksek protein sindirimi %50’ye kadar yavaşlatır. Bu yüzden yatmadan önce tavuk yemek vücudunuzun yemeğinizi sindirmek için çok çalışmasını sağlar. Bu da uykuya dalmanızı zorlaştırır.

Bitter Çikolata

Yatmadan önce çikolata yemek vücudunuza istemeden kafein almanıza sebep olacaktır. Çikolata içerisindeki teobromin maddesi kafeinle birleşerek sinir sistemini uyarır. Bu kalp atış hızını artmasına neden olarak uykuya dalmayı zorlaştırır.

Baharatlı yiyecekler

yatmadan önce baharatlı yiyecekler yememelisiniz

Baharatlı yiyecekler ne kadar lezzetli olsa da bazı zamanlar uzak durmak gerekiyor. Bu yiyeceği ne kadar çok sevsek te, onları gece yerine günün erken saatlerinde tüketmek daha doğru olacaktır. Fazla baharatlı besinler tüketmek sindirim sisteminizi de etkileyeceğini unutmayın.

Yağlı Yiyecekler

Fast food ürünü olan çizburgerin sağlıklı bir öğünden çok uzak olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak uykunuzu etkileyebileceğini de biliyor muydunuz? Pastırma çok lezzetli olmasına rağmen içerisinde yüksek miktarda yağ içerir. Bu da mide ekşimesine neden olabilecek mide asidi üretimini uyarır. Gecenin bir yarısı mide ekşimesi ile uyanmak istemiyorsanız, akşam yemeğinde pastırmalı çizburgeri yememeye çalışın.

Yatmadan Önce Yenmesi Gereken Yiyecekler

Muz

Muz, kasları gevşetmeye ve onarmaya yardımcı olan magnezyum ve kalsiyum içerir. Huzurlu bir gece uykusu için yatmadan önce bir muz yiyebilirsiniz. Sabah uyandığınızda rahatlamış ve dinç hissedeceksiniz.

Kiraz

Kirazlar her zaman, özellikle de yatmadan önce atıştırmak için harikadır. Vücudun iç saatini kontrol etmeye yardımcı olan ve size daha kaliteli bir uyku sağlayan melatonin içerirler!

Süt

Hindi etinin içinde bulunan triptofan sütün içinde de bulunur. Ayrıca içerisindeki amino asitler, daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olacaktır. Demek ki annelerimiz sütün uyumamıza yardım edeceğini söylediğinde doğruyu söylüyordu! Yatma vakti atıştırması için süt ve kurabiye isteyen var mı? Organik, hormonsuz olan sütü seçmeyi unutmayın. Son olarak “kaliteli bir uyku için neler yapılabilir” yazımızı da bakabilirsiniz.

0
(Visited 15 times, 1 visits today)

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir